Obowiązek stosowania opon zimowych w Niemczech: Kiedy obowiązuje?
W Niemczech nie ma ogólnego obowiązku stosowania opon zimowych, istnieje natomiast obowiązek sytuacyjny (§ 2 ust. 3a StVO). Oznacza to, że opony zimowe są wymagane tylko przy zimowych warunkach drogowych, takich jak gołoledź, śnieg, błoto pośniegowe, lód czy szron. Powszechnie stosowana zasada "od października do Wielkanocy" (O do O) jest jedynie orientacyjna i nie ma mocy prawnej.
Obowiązek ten uznaje się za spełniony, gdy na wszystkich czterech kołach pojazdu zamontowane są opony zimowe.
Jak rozpoznać opony zimowe?
Aktualne opony zimowe można rozpoznać po symbolu alpejskim, czyli piktogramie góry ze śnieżynką. Dodatkowo do 30 września 2024 roku opony z oznaczeniem M+S, wyprodukowane do 31 grudnia 2017 roku, również są uznawane za odpowiednie na zimę.
Wysokie mandaty za brak opon zimowych w Niemczech
Jeżeli kierowca nie stosuje opon zimowych, grozi mu mandat w wysokości 60 euro. Jeśli brak odpowiednich opon powoduje utrudnienia w ruchu, kara wzrasta do 80 euro, a także jeden punkt karny. Właściciel pojazdu może zostać ukarany mandatem w wysokości 75 euro oraz otrzymać punkt karny.
Wyjątki od obowiązku stosowania opon zimowych w Niemczech
Obowiązek stosowania opon zimowych nie dotyczy między innymi:
pojazdów jednośladowych (np. motocykli),
pojazdów używanych w rolnictwie i leśnictwie,
zmotoryzowanych wózków inwalidzkich zgodnie z § 2 pkt 13 FZV.
Jeśli ktoś chce prowadzić pojazd, który jest wyjątkiem od tego obowiązku, z letnimi oponami w warunkach zimowych, musi przestrzegać dodatkowych zasad, takich jak ograniczenie prędkości do 50 km/h i upewnienie się przed podróżą, że jest ona konieczna.
Głębokość bieżnika w oponach zimowych
Minimalna głębokość bieżnika wymagana przez prawo wynosi 1,6 mm, również dla opon zimowych. Jednak ADAC zaleca głębokość co najmniej 4 mm oraz wymianę opon nie później niż po sześciu latach, ponieważ mieszanka gumowa z czasem twardnieje, co pogarsza przyczepność w niskich temperaturach.
Czy opony całoroczne wystarczą zimą?
Opony całoroczne są traktowane jako opony zimowe, jeśli posiadają symbol alpejski lub oznaczenie M+S (w okresie przejściowym). W przeciwnym razie są one uznawane za opony letnie.
Wypadek na letnich oponach w Niemczech: co się dzieje?
Osoba, która spowoduje wypadek na letnich oponach w zimowych warunkach drogowych, może zostać uznana za winnego rażącego niedbalstwa, co może skutkować obniżeniem odszkodowania z ubezpieczenia autocasco. W przypadku wypadku z winy innego kierowcy, mogą pojawić się trudności z uzyskaniem pełnego odszkodowania z jego polisy OC.
Jakie zasady obowiązują przy wynajmie samochodu?
Wypożyczalnie samochodów są zobowiązane do udostępnienia pojazdu gotowego do jazdy i zgodnego z przepisami drogowymi. Oznacza to, że nie mogą wynajmować pojazdów z letnimi oponami, gdy panują zimowe warunki drogowe. Najemca może odmówić przyjęcia pojazdu niespełniającego tych wymagań. Wypożyczalnie często naliczają dodatkową opłatę za opony zimowe.
Czy można jeździć na oponach zimowych latem?
Przepisy nie zabraniają jazdy na oponach zimowych latem, ale nie jest to zalecane ze względów bezpieczeństwa. Opony zimowe mają inny skład gumy i bieżnik, co może negatywnie wpływać na ich właściwości jezdne w cieplejszych warunkach.
Co zrobić w przypadku awarii opony?
Jeśli po awarii konieczna jest wymiana opony i dostępna jest tylko opona letnia, nie grozi za to kara. Należy jednak kontynuować jazdę ostrożnie i przy najbliższej okazji wymienić oponę na zimową.
Obowiązek stosowania opon zimowych za granicą
W różnych krajach obowiązują różne przepisy dotyczące opon zimowych i łańcuchów śniegowych. Przed wyjazdem warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym kraju, na przykład w Austrii, Szwajcarii czy Włoszech (Południowy Tyrol).
Ile wynosi koszt wymiany opon w Niemczech?
Wymiana opon sezonowych w samochodzie jest konieczna dwa razy do roku. Chociaż coraz więcej osób decyduje się na opony całoroczne, większość kierowców nadal korzysta z opon dostosowanych do konkretnej pory roku.
Jeżeli nie planujesz wracać do Polski tylko po to, by zmienić opony, albo planujesz dłuższy pobyt w Niemczech, być może zastanawiasz się, jakie są koszty takiej usługi u naszych zachodnich sąsiadów.
Cena wymiany opon bez felg w Niemczech
Opony bez systemu TPMS: koszt wymiany wynosi od 20 do 35 euro za oponę, co daje łączny koszt od 80 do 140 euro za cztery opony.
Opony z systemem TPMS: cena za wymianę jednej opony to od 54 do 58 euro, czyli od 216 do 232 euro za komplet czterech opon.
Cena wymiany opon z felgami w Niemczech
Bez TPMS: wymiana opony kosztuje od 7 do 15 euro, co daje łącznie od 28 do 60 euro za komplet.
Z TPMS: koszt wymiany to od 17 do 38 euro za oponę, czyli od 68 do 152 euro za komplet czterech opon.
Jeśli planujesz dłuższy pobyt w Niemczech, warto zapoznać się z lokalnymi kosztami i znaleźć odpowiedni warsztat, który spełni Twoje oczekiwania pod względem jakości i ceny usług.
Pamiętaj, że powyższe ceny mogą się różnić w zależności od lokalizacji i specyfiki warsztatu.
Comentários